Видове мрежови устройства

 

Концентратор USB се нарича устройство, което разширява единичен порт USB до няколко порта от същия тип, така че се осигурява възможност за включване на повече от едно устройство USB към дадения порт. Този вид устройства са способни да увеличат капацитета на еденичен порт USB до 127 включени устройства.

Могат да бъдат захранвани както от компютъра, така и от самостоятелен външен източник на електрическа енергия.

 

Мрежовият комутатор (наричан в практиката суич или просто комутатор) е компютърно мрежово устройство, което свързва мрежови сегменти.

Ниският клас мрежови комутатори е почти идентичен с мрежовите хъбове, макар и все пак по-"интелигентен". Комутаторите са способни да преглеждат постъпилите пакети информация, да определят източника и дестинацията им и да ги препратят. Тъй като доставя пакетите само на устройството, за което са предназначени, комутаторът не запълва капацитета на канала и като цяло предлага много по-добра производителност от хъба. Първият мрежов комутатор е представен от компютърната компания Калпала през 1990 г.

 

Маршрутиз̀аторът или рутер (на английски: router, route - маршрут, курс, път) е самостоятелно устройство, което е част от компютърните мрежи и служи за управление на разпределянето на трафика (пакетите) информация между различни мрежи или различни сегменти от дадена мрежа. Маршрутизаторът работи на слой 3 от седемслойния OSI модел. Тоест, маршрутизаторът работи с IP, а не с MAC адреси, по което се различава от суича и хъба. Ако до някое IP връзката е през маршрутизатор, а не през суич или хъб, то ние не научаваме неговия MAC адрес.